Ömerağa Mh. Dündar Çiğit Sk. No: 14
single

İzmit Tarih Özel Ders tarih dersinin öğrenilmesi özel ve ciddi bir çaba gerektirir. İlgilisi için zevkli ve öğrenmesi kolay olabilir. Ancak bu dersin anlatılması tarih dersiyle ilk tanıştığı dönemden beri yıldızı barışmamış olan birine tarihi sevdirebilir de, tarihin meraklısını tarihtek uzaklaştırabilir de. Akıcı bir anlatım dikkat çekici ve eğlendirici bir sunum ile birleşmezse bu ders tam bir eziyete dönüşür.

İzmit Tarih Özel Ders tarih dersinde karşılaşılan konuların birbirleriyle fazla bağlantısı yoktur. Her konu kendi içerisinde bir bütünlük içerisinde değerlendirilir. Bu derse çalışmanın ilk koşulu bir dizinin bölümlerini en başından seyrediyormuş gibi hareket etmektir. Önce tarih biliminin tanımı ve bilgi toplama yöntemleri ondan sonra peşine orta çağ tarihi, akabinde inkılap tarihi şeklinde bir gidişatın izlenmesi tarih çalışmak için hayati önem taşıyan konu bütünlüğü ve sıralamasına uymamak olur.

s sözel bilgilerin öğrenilmesi için üç şey çok önemlidir; tekrar, tekrar ve tekrar… Derste öğretmen dikkatli bir şekilde dinlenmeli ve anlattıkları not alınmalıdır. Ya da hangi kitap kaynak olarak kullanılıyorsa oradan ders takip edilmeli ve hoca anlatırken önemli noktaların altı çizilmelidir. Böylece tekrar yaparken nerelere ağırlık verilmesi gerektiğini bilirsiniz. Aşırı detaylı ve boğucu anlatıma sahip, görsellerle, içerik tasarımlarıyla zenginleştirilmemiş tekdüze kaynaklar çalışma isteğini köreltebilir. Kendi notlarınızı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Konuyu bir kez okuyun ve onu kendi cümlelerinizle yazıya dökmeyi deneyin. Bilişsel sembolik öykülerinizi oluşturup bununla ilişkili örgütlemeler de yapabilirsiniz. Bu yöntem öyküleyici bir anlatıma sahip konularda, örneğin Osmanlı devletinin 19. yüzyıldaki siyasi gelişmelerini çalışırken işinize yarayabilirken daha spesifik konularda farklı yöntemler tercih etmeniz gerekebilir. Örneğin Selçuklularda toprak sistemini çalışırken, has, zeamat, tımar, ikta gibi kavramlar doğruca ezber bilgilerdir ve iyi bilinmesi gerekir. Bu tip konularda kendi belirleyeceğiniz kodlama sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

İzmit Tarih Özel Ders herşey ezberlemekle de olmaz. Bazı teknikleri bilmeyi gerektirir. Bir mimari eserin hangi devlete zamanında yapıldığını bazı kaynaklar onlarca sayfa yazıp anlatırlar. Halbuki kaynağı hazırlayana sorsanız size oradan 10 tane eser sayamaz. Bazı ayırt edici yöntemler kullanarak biz bu ayrımları çok rahat yapabilecek ve bir mimari eseri gördüğümüz zaman hangi devletin zamanından kaldığını rahatlıkla söyleyebileceğiz.

İzmit Tarih Özel Ders dersin nasıl çalışılacağını bilmek ve uygun bir strateji izlemek başarılı olmanın olmazsa olmazıdır. Karmaşık bilgiler ancak böyle anlamlı yapılara dönüştürülür ve hatırlanması kolaylaşır. İzmit Tarih Özel Ders olarak konu alanlarına ait kazanımları öğrencilerimize kazandırırken onlara bu püf noktalarını da öğretiyor, gerekli hızı ve pratiği kazanmalarını sağlıyoruz. Öğretmen kadromuz alanlarında en az 5 yıllık deneyimi olan, alan bilgisi bakımından çok donanımlı, farklı yöntem ve teknikleri kullanabilen uzman personelden oluşmaktadır. Bu niteliklere haiz olan bir eğitimden faydalanmak tarih dersinden alınacak olan verimi mükemmele ulaştıracaktır.