Ömerağa Mh. Dündar Çiğit Sk. No: 14
single

Kocaeli Tarih Özel Ders tarih dersi öğrenim hayatımızın ilk dönemlerinden beri aşina olduğumuz bir ders. Kimimiz hobi olarak tarih okumaya meraklıyız, kimimiz ise tarih dersini pek sevmiyoruz. Sözel derslerin ortak özellikleri fazlaca ezbere dayalı olmasıdır. Ancak bu hep ezbere dayalı yöntemleri tercih edeceğiz demek değildir. Tarih olayları sebep-sonuç ilişkisi bağlamında inceler. Bu bağlantıları kurabilmek de son derece önemlidir.

Kocaeli Tarih Özel Ders bilgi yığınlarını hafızaya depolamak zor bir iştir. Sözel derslerde unutmalar çok sık gözlenmektedir. Çok iyi çalıştığımız ve her yönüyle öğrendiğimiz bir konuyu bir bakmışız ki aradan bir süre sonra hatırlayamaz hale gelmişiz. Belleğimizin yapısı hakkında kısa bir bilgi verelim. Belleğimizin yapısını, nasıl çalıştığını ve onu nasıl kullanacağımızı bilmek unutmaları azaltacaktır. Belleğimiz tıpkı odamızdaki gardrop gibidir. Her bir kıyafet için ayrı bir bölüm oluşturur ve kıyafetlerimizi oraya koyduğumuz için onu nerede arayacağımızı biliriz. İhtiyacımız olan kıyafeti zorlanmadan bulur ve giyeriz. Belleğimiz de yeni bilgileri belleğe yerleştirirken böyle örgütlü yapılar kullanır, biz de lazım geldiğinde o bilgiyi bellekten çağırır ve kullanırız. Bilginin kalıcı hale gelmesi için böyle anlamlı ve örgütlü yapılar oluşturmalıyız. Öğrendiğimiz bilgi bizim için birşeyler ifade etmelidir. Somut yaşantılarla ilişkilendirerek kodlamalı ve bilgiyi bizim için anlamlı hale getirmeliyiz. Bunun için kendinize özgü tekerlemeler halinde bilgi parçalarını örgütleyebilir, kendi çizdiğiniz kavram haritalarına bilgileri yerleştirebilir, hatta yapay öyküler oluşturabilirsiniz. Tarih dersini çalışırken bir film izliyormuşsunuz gibi düşünün ve kronolojik gidişata bağlı kalın. Bir konudan diğerine atlamayın. Olayları gözünüzde canlandırmaya çalışın. Vurgu da son derece önemlidir. Konuları okurken mutlaka elinize renkli kalemi alın ve önemli yerlerin altlarını çizin. Böylece tekrar yaparken nerelere ağırlık vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Bu yöntemlerle öğrendiğiniz bilgileri unutmadığınız gibi gerektiğinde hatırlamakta da zorlanmayacağınızı görürsünüz. Balık hafızalıyım çabuk unutuyorum demeyin. Belleğinizi nasıl kullanacağınızı bildiğinizde neleri hatırlayabildiğinize siz bile şaşırırsınız.

Kocaeli Tarih Özel Ders sözel derslerin öğrenilmesinde motomot ezber yapmanın hiçbir fayda getirmeyeceğini biliyor ve bu farkındalıkla hareket ediyor. Ders çalışırken en önemli nokta enerjiyi ekonomik kullanmak ve bir strateji takip etmektir. Sıkıldığınız ve dikkatinizin dağıldığı anda ders çalışmayı bırakın. Molaları çok uzun tutmamaya ama sık sık mola vermeye dikkat edin. Alanlarında uzman nitelikli öğretmen kadromuz size sözel bilgileri örgütlemenin püf noktalarını göstereceği gibi hazırbulunuşluk düzeyinize uygun metotları kullanarak sizin tercihlerinize göre şekillenecek ders programıyla sistemli bir şekilde çalışmanızı sağlayarak hem okul başarınızı arttırmanıza, hem de ÖSYM sınavlarına en iyi şekilde hazırlanmanıza katkıda bulunacaklardır.